Zdravé opaľovanie

Vedecké štúdie dokazujú, že účinky slnka na zdravie ľudí sú nesmierne dôležité. Slnko udržuje celý náš organizmus pri živote. Slnečné svetlo má mnoho biopozitívnych účinkov na našu látkovú výmenu, náš nervový systém, našu kožu, našu krv a stavbu kostí.

Všetky tieto pozitívne účinky sa dajú kontrolovane a cielene dosiahnuť s pomocou solárií. Vďaka soláriám sa dá vyrovnať nedostatok slnka, pokožka šetrne opáliť, a tým pripraviť na intenzívne prírodné slnko. Preto, ak sa solárium správne používa, stáva sa zmysluplným zariadením.

Ľudia reagujú – podľa typu pleti – na slnečné žiarenie rôznym spôsobom. Pre správny kontakt so slnkom a soláriom by mal každý poznať svoj typ pleti. Na celom svete sa rozlišuje šesť druhov pleti, pričom v Európe sa vyskytujú predovšetkým prvé štyri druhy pleti.


Dobré rady

Nepreháňať, ale opaľovať sa rozumne. Tak znie najdôležitejšie pravidlo. To znamená nie viac ako jeden slnečný kúpeľ denne. Ako pevné pravidlo platí: Nanajvýš desať slnečných kúpeľov v priebehu dvoch až troch týždňov. Potom stačí jeden až dva slnečné kúpele za týždeň, aby sa dosiahlo požadované opálenie.

  • Dodržiavať podľa typu pleti stanovenú dobu na opaľovanie. Komisia pre ochranu proti žiareniu považuje 50 opaľovaní za rok za vyhovujúce. Obráťte sa na školený personál štúdia, ktorý vám rád podrobne poradí.
  • Pri opaľovaní majte zavreté oči a stále noste ochranné okuliare.
  • Pri požití liekov pred opaľovaním si prečítajte priložený návod alebo sa poradte s lekárom.
  • V soláriu nepoužívajte žiadnu kozmetiku s ochrannými faktormi určenú na slnko.
  • Pred opaľovaním odstráňte z pleti kozmetiku a odložte šperky.
  • Pred opaľovaním a po ňom myslite na ošetrenie pleti, aby pekné opálenie vydržalo čo najdlhšie. Obzvlášť vhodná na takúto starostlivosť je solárna kozmetika, pretože je špeciálne prispôsobená požiadavkám hnedej, opálenej pleti.

Aký ste fototyp?

FOTOTYP 1

Sem patria albíni s nedostatkom melanínu v koži a vo vlasoch. Oči majú bez pigmentu, červenkasté. Ich pokožka na slnku vždy sčervenie a nikdy nestmavne. Pred slnečným žiarením nemajú žiadnu ochranu a môžu utrpieť veľmi vážne popáleniny. Albínom častý pobyt v soláriu neodporúčame.


FOTOTYP 2

Patria sem osoby s veľmi svetlou pleťou väčšinou posiatou pehami a svetlými alebo ryšavými vlasmi. Oči majú svetlé (napríklad zelené). Na slnku väčšinou vždy očervenejú, rýchlo sa spália a následne zlúpu. Málokedy stmavnú.


FOTOTYP 3

Zahŕňa osoby so svetlou farbou pleti. Väčšinou majú svetlohnedé vlasy a modré oči. Na slnku pokožka občas očervenie a dobre stmavne.


FOTOTYP 4

Zahŕňa osoby s tmavšou farbou pleti. Väčšinou majú tmavé vlasy a hnedé oči. Na slnku pokožka skoro nikdy neočervenie a dobre stmavne.


FOTOTYP 5

Zachytáva orientálne a stredozemné typy s mierne hnedou pokožkou, tmavými vlasmi a hnedými očami. Na slnku pokožka nikdy neočervenie a vždy stmavne.


FOTOTYP 6

Sem patria černosi, africké a subsaharské typy s tmavou farbou pleti a čiernohnedými očami. Pokožka na slnku nikdy neočervenie a vždy silne zhnedne.